California State Track & Field Championship Meet

May 27-28 at Buchanan High School, Clovis (San Diego Section Qualifiers)

0
230
Photo by Paul Martinez Helix Charter senior Tibyasa Matonu flies through the air while landing an eighth-place finish in the boys long jump finals

BOYS FINALS

4×100 relay: 8. Mission Hills 42.15. Prelims: 11. Helix Charter 41.75, 16. Lincoln 42.50, 1600: 4. Levi Taylor (San Marcos) 4:12.32. Prelims: 16. Manuel Correia (Pt. Loma) 4:17.34, 18. Micah Sanchez (Liberty Charter) 4:20.75

110 high hurdles: No finalists. Prelims: 11. Isaac Tomas (Mission Hills) 14.83, 14. Shon Martin (Eastlake) 15.00, 21. Elton Hurd (El Camino) 16.12

400: 4. Adren Parker (Helix Carter) 47.68, 7. Haydn Brotschi (Otay Ranch) 48.57. Prelims: 14. Kian Maher (San Marcos) 49.25

100: No finalists. Prelims: 12. Matthew Priest (Maranatha Christian) 10.64, 19. Lamar Smith (Mission Hills) 10.72, 21. Jason Wells (La Costa Canyon) 10.84

800: 11. Quinn Harder (San Marcos) 1:57.18, Ryan Thomas (Torrey Pines) DQ . Prelims: Vaughn Lacour (Rancho Bernardo) 1:55.67

300 intermediate hurdles: No finalists. Prelims: 10. Jonathan Nelson (Patrick Henry) 39.17, 16. Danny Tragarz (Del Norte) 40.00, 19. Vincent Atilano (Cathedral Catholic) 40.65

200: No finalists. Prelims: 17. Lamar Smith (Mission Hills) 21.98, 20. Matthew Priest (Maranatha Christian) 22.13, 22. Cash Jones (Ramona) 22.26

3200: 5. Kenan Pala (Francis Parker) 9:01.57, 11. Preston Bowlds (Patrick Henry) 9:05.50, 23. Bryce Gilmore (Sage Creek) 9:28.06

4×400 relay: 5. Helix Charter 3:15.79, 8. San Marcos 3:19.97. Prelims: 19. Steele Canyon 3:24.97

High jump: 2. (tie) Leon Gills (Steele Canyon) 6-5, 5. (tie) Justin Cardoza (Eastlake) 6-5. Prelims: Brandon Cheeks II (Mission Bay) NH

Long jump: 8. Tibyasa Matovu (Helix Charter) 22-6.75, 12. Brandon Cheeks II (Mission Bay) 21-7.5. Prelims: 19, Justin Cardoza (Eastlake) 21-3

Triple jump: 9. Justin Cardoza (Eastlake) 43-9.5, 10. Brandon Cheeks II (Mission Bay) 43-9.25, 11. Brandon Buu (Eastlake) 43-8.5

Pole vault: 12. Nathan Richards (Poway) 14-7. Prelims: Jaden Correa (Poway) NH, Matt Rydbeck (Rancho Bernardo) NH

Shot put: 4. Guillermo Lopez (Southwest El Centro) 58-5.5, 6. Luis Martinez (Vista) 58-3.25, 7. Hawkin Miller (El Camino) 57-10.5

Discus throw: 12. Guillermo Lopez (Southwest) 149-4. Prelims: 17.
Hawkin Miller (El Camino) 156-10, 20. Tyler Knowles (Rancho Buena Vista) 147-7

Team standings: 1. Central 41, 2. Upland 40, Serra (Southern Section). Others: 13. Helix 10, 32. Steele Canyon 6.33, 33. San Marcos 6, 42. Southwest El Centro 5, 60. (tie) Vista, Eastlake 3, 68. (tie) El Camino, Otay Ranch 2

GIRLS FINALS

4×100 relay: No finalists. Prelims: 11. Cathedral Catholic 48.32, 17. Carlsbad 48.86, 25. Poway 52.15

1600: 5. Hannah Riggins (Del Norte) 4:46.97. Prelims: 20. Dame McCall (El Camino) 5:03.90, 22. Breea Selbrede (Mt. Carmel) 5:06.09

400: 5. Alyssa Bean (Poway) 55.64. Prelims: 10. Makenna Herbst (Carlsbad) 56.39, 14. Payton Smith (La Jolla) 57.61

100 low hurdles: 1. Charlize James (San Diego) 13.951, 3. Kapiolani Coleman (Cathedral Catholic) 14.14. Prelims Aaliyah McCormick (Scripps Ranch) DQ

100: 5. Aaliyah McCormick (Scripps Ranch) 11.80. Prelims:
17. Elizabeth Hatton (Sage Creek) 12.15

800: 6. Tessa Buswell (Poway) 2:13.75, 8. Kaitlyn Arciaga (Westview) 2:15.56, 12. Trinity Dixon (San Marcos) 2:17.61

300 low hurdles: 1. Kapiolani Coleman (Cathedral Catholic) 42.23, 3. Karina Janik (Torrey Pines) 42.67, 7. Dominka Janik (Torrey Pines) 43.70. Charlize James (San Diego) DNS

200: 7. Alyssa Bean (Poway) 24.35. Prelims: 10. Payton Smith (La Jolla) 24.70, 22. Kelsey Swyney (Carlsbad) 25.40

3200: 6. Gioana Lopizzo (La Costa Canyon) 10:30.93, 21. Annika Salz (Torrey Pines) 11:11.32. Mackenzie Rogers (Poway) DNS

4×400 relay: 6. Poway3:55.37, 8. Del Norte 3:56.40, 9. Carlsbad 3:56.97.

High jump: 4. (tie) Lizzie Tarczy (Scripps Ranch) 5-4, 8. Macaria Moore-Bastide (Eastlake) 5-4.

Prelims: Cheyenne Roberts (Westview) NH

Long jump: 10. Elizabeth Hatton (Sage Creek) 18-5.25. Prelims: 18. Riley Lankford (Rancho Bernardo) 17-7.5,

Triple jump: 9. Mikaela Miles (Point Loma) 37-3.25, 11. Jenniece Pingley (El Camino) 36- 9.25

Pole vault: 2. Lexi Evans (Scripps Ranch) 13-9, 4. Allison Leigh (Del Norte) 13-5, 5. Evangeline Thomson (Poway) 12-9, 8. Iliana Downing (La Costa Canyon) 12-5, 10. Quincy Hansen (San Dieguito Academy) 11-11, 12. Rose Wagner (Fallbrook) 11-11. Prelims: Charlotte O’Connor (Rancho Bernardo) 12-3

Discus throw: 8. Nicole Loy (Del Norte) 131-6, 9. Madeleine Seabolt (Mt. Carmel) 127-3, 11. Kennedy Clarke (Cathedral Catholic) 121-2

Shot put: 5. Kennedy Clarke (Cathedral Catholic) 38-00.75,
10. Kais Kimuli (Mt. Carmel) 28- 11.25.

Prelims: 17. Nicole Loy (Del Norte) 37-9.5

Team standings: 1. Serra (Southern Section) 37, 2. Clovis North 32, 3. Long Beach Wilson 28, 4.(tie) Notre Dame, Golden Valley, 24, 6. Cathedral Catholic 20, 7. (tie) King, Ventura 18, 9. St. Mary’s 17. 10. (tie) Clovis East, Poway 16, 12. Scripps Ranch 15.5. Others: 20. Del Norte 11, 24. San Diego 10, 32. Torrey Pines 8, 47. La Costa Canyon 4, 65. Westview 1, 70. Eastlake 0.33

California State Track & Field Championship Meet