Monte Vista Invitational Wrestling Tournament

Photos by Phillip Brents

109 POUNDS
Championship: Elijad Dew (El Cajon Valley) won by 7-3 decision over Noah Steele (St. Augustine)
Third place: Abraham Villarreal (Calexico) won by 6-5 decision over Armando Nunez (Sweetwater)
Fifth place: Ryland Valdez (Christian) won by no contest over Kayden Sok (Crawford)

116 POUNDS
Championship: Kaden Arram (Mt. Carmel) won by 9-0 major decision over Jason Brennan (Mountain Empire)
Third place: Noah Pace (La Jolla) won by no contest over Emilio Cordova (Imperial)
Fifth place: Caleb Osegueda (Grossmont) won by 5-3 decision over Adbullah Alshami (Patrick Henry)

123 POUNDS
Championship: Damian Jones (Christian) won by 11-2 major decision over Diego Harmon (Imperial)
Third place: Uriah Hawkins (Valhalla) won by forfeit over Zubair Robinson (Monte Vista)
Fifth place: Nerva Mugisha (La Jolla) won by on contest over Isaac Osegueda (Grossmont)

129 POUNDS
Championship: Riley Jones (El Capitan) won by 10-0 major decision over Bryan Minsky (West Hills)
Third place: Payton Mixon (Guajome Park Academy) won by 14-11 decision over Eugene Glozman (Mt. Carmel)
Fifth place: Wyatt Kowalski (Mountain Empire) won by no contest over Kevin Alvarez (Imperial)

135 POUNDS
Championship: Jacob Barnes (Grossmont) won by 12-2 major decision over Braeden Steele (St. Augustine)
Third place: Eddie Martinez (Imperial) won by 2:28 pin over Barret Talbot (Patrick Henry)
Fifth place: Ivan Rivers (Valhalla) won by no contest over Quinn Rees (American)

141 POUNDS
Championship: Byron Cunningham (St. Augustine) won by 8-1 decision over Francisco Sardoli-Gonzalez (Patrick Henry)
Third place: Sean McLoy (American) won by 7-2 decision over Alex Resico (Grossmont)
Fifth place: Tyler Patel (Mt. Carmel) won by no contest over Russell Henzie (El Capitan)

147 POUNDS
Championship: Valente Huerta (Imperial) won by 5-0 decision over Dylan Blackwood (West Hills)
Third place: George Spears (El Capitan) won by no contest over Brian Stevens (Grossmont)
Fifth place: Jacob Vazquez (Steele Canyon) won by no contest over William Carr (Steele Canyon)

153 POUNDS
Championship: Edgar Ramos (Chula Vista) won by 7-2 decision over Gabriel Estrada (St. Augustine)
Third place: Roy Eddy (Palo Verde Valley) won by 12-0 major decision over Preston Cash (El Capitan)
Fifth place: Jairo Zepeda (Imperial) won by no contest over Rolph Jean Pierre (San Diego)

160 POUNDS
Championship: Kevin Cheeseman (Mt. Carmel) won by 6-2 decision over Xavier Vargas (American)
Third place: Weston Druckerman (West Hills) won by 7-1 decision over Nikolas Gayda (Grossmont)
Fifth place: Keagan Carman (Canyon Crest Academy) won by injury default over Johnathan Kaiser (Steele Canyon)

168 POUNDS
Championship: Kingsley Frank (Helix) won by 5:13 pin over Yvan Sevilla (St. Augustine)
Third place: Madden Poderick (Mater Dei Catholic) won by 5-0 decision over Trajan Smith (Palo Verde Valley)
Fifth place: Henry Supnet (American) won by no contest over Jonathan Chisamore (West Hills)

178 POUNDS
Championship: Iyland Calvo (Mt. Carmel) won by 11-3 major decision over John Reyna (Chula Vista)
Third place: Gavin Clark (Santana) won by 7-0 decision over Tai Ngo (Hoover)
Fifth place: Danny Carter (Palo Verde Valley) won by forfeit over Ahmed Ameer Hussain (El Cajon Valley)

193 POUNDS
Championship: Evan Perez (St. Augustine) won by 1:27 pin over Danny Esquivez (Imperial)
Third place: Keā€™Andre Davis (Chula Vista) won by 2:44 pin over Santiago Holland (Mater Dei Catholic)
Fifth place: Marlon Ames (El Capitan) won by no contest over Paul Marcelin (El Cajon Valley)

218 POUNDS
Championship: Levi Mincher (Imperial) won by 3:54 pin over Christian Carrera (El Cajon Valley) 3:54
Third place: Marlon Sanchez (Calexico) won by 2-1 decision over Eneas Parades (Steele Canyon)
Fifth place: Alanzo Hernandez (Palo Verde Valley) won by no contest over Robert Grohman (St. Augustine)

268 POUNDS
Championship: Alejandro Scolari (Chula Vista) won by 4:44 pin over Enrique Hernandez (El Cajon Valley)
Third place: Noah Larios (Imperial) won by 2:17 pin over Ethan Nguyen (St. Augustine)
Fifth place: Preston Cortez (West Hills) won by no contest over Ethan Aguirre y Fierro (Imperial)

TEAM STANDINGS
Points: 1. St. Augustine 228, 2. Imperial 217.5, 3. Mt. Carmel 169.5, 4. Grossmont 152, 5. El Capitan 134, 6. West Hills 133.5, 7. Chula Vista 126, 8. El Cajon Valley 119, 9. American 107.5, 10. Calexico 91, 11. Steele Canyon 86.5, 12. (tie) Christian, Palo Verde Valley 85, 14. Patrick Henry 75.5, 15. (tie) Helix Charter, 16. La Jolla 70, 17. Valhalla 65, 18. Santana 62, 19. Mater Dei Catholic 60, 20. Mountain Empire 59, 21. Monte Vista 58, 22. San Ysidro 50.5, 23. Crawford 49.5, 24. San Diego 48, 25. Guajome Park Academy 43, 26. Hoover 41, 27. Sweetwater 36, 28. Canyon Crest Academy 26, 29. Calipatria 20, 30. Lincoln 12, 31. Holtville 11, 32. Liberty Charter 8, 33. Morse 7, 34. Army-Navy Academy 5

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.