Grossmont Conference Cross Country Finals

0
312
Grossmont High School junior Russell Blakely earned honors as this year’s top Grossmont Conference male runner at the league finals.

BOYS VARSITY RESULTS

Top teams

1. Grossmont 28 (points), 2. El Capitan 58, 3. Steele Canyon 61, 4. Santana 87, 5. Helix 171, 6. Granite Hills 181, 7. West Hills 199, 8. Valhalla 219, 9. Monte Vista 249, 10. Mount Miguel 258

Top individuals 

1. Russell Blakely (Grossmont) 16:55 (5K), 2. Ian Rosen (Grossmont) 17:06, 3. Dominic Rizzo (Steele Canyon) 17:21, 4. Kei Okura (Grossmont) 17:31, 5. Joshua Edwards (Grossmont) 17:39, 6. Dominic Villarruel (El Capitan) 17:57, 7. Trey Dixon (El Capitan) 18:01, 8. Mark McCowin (West Hills) 18:04, 9. Juan Pablo Arredondo (Steele Canyon) 18:06, 10. Austin Boinus (El Capitan) 18:17, 11. Bradley Bell (Steele Canyon) 18:21, 12. Cameron Thomas (Santana) 18:23, 13. Connor Cheary (Santana) 18:28, 14. Garrett Cloyd (Mount Miguel) 18:28, 15. Logan Powers (El Capitan) 18:32, 16. Mason Coyle (Grossmont) 18:33. 17. Micah Senn (Steele Canyon) 18:34, 18. Jayson Oliver (Santana) 18:34, 19. James Stuermer (Santana) 18:43, 20. Elias Rudolph (El Capitan) 18:55. 21. Juan Guzman (Steele Canyon) 19:02, 22. Polo Katanchi (Steele Canyon) 19:12, 23. Collin Guffey (Granite Hills) 19:14, 24. Sergio Gaytan (Steele Canyon) 19:20, 25. Luke Hoffman (Steele Canyon) 19:23, 26. Mateo Graham (Santana) 19:33, 27. Orlando Carrillo (Granite Hills) 19:33, 28. Johnny Webb (El Capitan) 19:36, 29. Joseph Gaytan (Steele Canyon) 19:36, 30. Manuel Campos (Valhalla) 19:38, 31. Joshua Caneday (Helix) 19:46, 32. Finn McClure (Monte Vista) 19:47, 33. Wyatt Robertson (Helix) 19:48, 34. Miles Raney (Grossmont) 19:48, 35. Kai Griego (Steele Canyon) 19:56, 36. Dylan Towne (Helix) 20:00, 37. Wyatt Prescott (Santana) 20:13, 38. Seth Hansen (Santana) 20:19, 39. Jacob Breau (Helix) 20:21, 40. Trevor McDonald (Santana) 20:27. 41. Benjamin Nance (Valhalla) 17:50, 42. Cooper Kraft (Valhalla) 17:51, 43. Caden Lynn (Santana) 18:00, 44. Drew McMackin (Santana) 18:06, 45. Benjamin Noble (Grossmont) 18:08, 46. Zachery Bader (Santana) 18:12, 47. Acen Konja (Valhalla) 18:14, 48. Gilbert Barron (Steele Canyon) 18:15, 49. Max Franzblau (Grossmont) 18:22, 50. Zack Mattes (West Hills) 18:26.

Total finishers: 87

GIRLS VARSITY RESULTS

Top teams

1. Steele Canyon 20 (points), 2. Grossmont 95, 3. Santana 107, 4. Granite Hills 116, 5. El Capitan 122, 6. Valhalla 126, 7. West Hills 166, 8. Monte Vista 177, 9. Mount Miguel 246

Top individuals

1. Mikayla Horning (Santana) 16:38 (2.55 miles), 2. Taylor Carter (Steele Canyon) 16:51, 3. Graziella Mineo (Steele Canyon) 17:01, 4. Chase Diffenbaugh (Steele Canyon) 17:05, 5. Eryka Garcia (Steele Canyon) 17:06, 6. Shelby Coleman (Steele Canyon) 17:13, 7. Jillian Rudolph (El Capitan) 17:21, 8. Taya O’Harran (West Hills) 17:35, 9. Lacey Oliver (Santana) 17:42, 10. Suhey Arce (Grossmont) 17:43, 11. Katarina Stock Montano (Steele Canyon) 17:49, 12. Brenda Alvarez (Steele Canyon) 17:53, 13. Brooklyn Sitta (Steele Canyon) 18:07, 14. Samantha Mauzy (El Capitan) 18:16, 15. Kayla Hass (Valhalla) 18:20, 16. Makayla Rogers (El Capitan) 18:25, 17. Alexa Hernandez (Granite Hills) 18:31, 18. Yareli Alvarez (Steele Canyon) 18:32, 19. Isabel Cervantes (Grossmont) 18:33, 20. Sara Stanldee (Grossmont) 18:37, 21. Jenna Moltke (Valhalla) 18:40, 22. Abigail Cicalo (Granite Hills) 18:42, 23. Emily Rivas (Grossmont) 18:44, 24. Emma Digenan (Granite Hills) 18:45, 25. Audrey Kansas (West Hills) 18:49, 26. Savannah Cotter (Steele Canyon) 18:50, 27. Samantha Tompkins (Monte Vista) 18:51, 28. Lynda Hasman (Santana) 19:08, 29. Katie Waymire (Valhalla) 19:12, 30. Kelly Cahill (Granite Hills) 19:15. 31. Alyssa Kasyouhannon (Valhalla) 19:17, 32. Abigail Ornealas (Grossmont) 19:25, 33. Leslie Barajas (Monte Vista) 19:34, 34. Ashlyn Brawner (Granite Hills) 19:35, 35. Abigail Melius (Santana) 19:35, 36. Emma Nixon (Granite Hills) 19:37, 37. Kalista O’Neal (Granite Hills) 19:38, 38. Viola Davoli (El Capitan) 19:45, 39. Kristina Deal (West Hills) 19:48, 40. Savannah Mooney (Grossmont) 19:58, 41. Rashel Aguilar (Monte Vista) 20:01, 42. Emily Andersen (Helix) 20:02, 43. Kaitlyn Shannon (Valhalla) 20:09, 44. Eva Baxt (Helix) 20:10, 45. Marie Tischer (Santana) 20:12, 46. Jazlynn Silva (Mount Miguel) 20:16, 47. Hailey Donaghue (Monte Vista) 20:17, 48. Taylor Robinson (Monte Vista) 20:21, 49. Madeline Haines (Mount Miguel) 20:23, 50. Santah Bahjat (Valhalla) 20:25.

Total finishers: 74

JUNIOR VARSITY BOYS RESULTS

Top teams

1. Steele Canyon 25 (points), 2. El Capitan 36, 3. Santana 97, 4. Granite Hills 109, 5. Valhalla 132, 6. West Hills 188, 7. Grossmont 190, 8. Mount Miguel 224, 9. Monte Vista 232

Top individuals

1. Adam Carney (Steele Canyon) 15:19 (2.55 miles), 2. Lewis Franco (El Capitan) 15:32, 3. Estefano Miguel (Steele Canyon) 15:33, 4. Ian Gillespie (Steele Canyon) 15:48, 5. Mark Rachal (Helix) 15:48, 6. Julian Martinez (El Capitan) 15:49, 7. Diego Sarmiento (El Capitan) 15:58, 8. Leonardo Mendoza (Steele Canyon) 15:59, 9. Lucas Fiero (Helix) 16:02, 10. Nico Valstar (Granite Hills) 16:02, 11. Austin Calvert (El Capitan) 16:09, 12. Adam Connor (Steele Canyon) 16:09, 13. William Manzuk (Steele Canyon) 16:10, 14. Aldo Covarrubias (Steele Canyon) 16:11, 15. David Flowers (Granite Hills) 16:11, 16. Xavier Grant (El Capitan) 16:13, 17. Daniel Moreno (Steele Canyon) 16:15, 18. Ralph Ramos (Santana) 16:15, 19. Cameron Marchesano (Santana) 16:16, 20. Vincent La Bruno (Santana) 16:18, 21. Noah Bolander (El Capitan) 16:19, 22. Colton Stinkeoway (Valhalla) 16:19, 23. Alan Rodriguez Arana (Steele Canyon) 16:21, 24. Alec Magoffin (Steele Canyon) 16:22, 25. Ty Valencia (Steele Canyon) 16:25, 26. Zachary Baker (Steele Canyon) 16:27, 27. Sergio Cruz (Granite Hills) 16:44, 28. Augustino Soto-Wong (El Capitan) 16:55, 29. David Arriaga (Grossmont) 17:05, 30. Daniel Vestermean (West Hills) 17:10, 31. Alejandro Cueto (Santana) 17:12, 32. Humberto Enciso (El Capitan) 17:14, 33. Dashiell Griffiths (Steele Canyon) 17:17, 34. Nicholas Patterson (El Capitan) 17:18, 35. Guillermo Rodriguez (El Capitan) 17:20, 36. Luke Macy (Santana) 17:22, 37. Leo Lopez (Valhalla) 17:22, 38. Daniel Flowers (Granite Hills) 17:25, 39. Joseph Bomar (Steele Canyon) 17:29, 40. Michael Borowski (Valhalla) 17:30.

Total finishers: 89

Grossmont Conference Cross Country Finals